Gogle to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego narciarza i snowboardzisty, który przebywając na stoku chce zagwarantować sobie najwyższy poziom ochrony i bezpieczeństwa. Choć często wybierane są ze względów czysto praktycznych – jako ochrona przed wiatrem i śniegiem, gogle spełniają na stoku wiele ważnych funkcji spośród których najważniejszą jest bez wątpienia zapewnienie odpowiedniej ochrony oczu przed słońcem i szkodliwym promieniowaniem UV. Jasne, okulary powinny wyglądać dobrze z resztą stroju i mogą być wybierane na podstawie koloru oprawy czy szkieł. Czy wiesz jednak jak właściwie chronić oczy na stoku i na co zwracać uwagę wybierając gogle narciarskie?
Gogle narciarskie – po co chronić oczy na stoku?
Ochrona ciała i twarzy przed zimnem podczas pobytu na stoku wydaje się być tak oczywista, jak konieczność ochrony oczu latem, gdzie promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Podobnie oczywista wydaje się być konieczność ochrony ciała przed upadkami i kontuzjami, które na śniegu zdarzają się wyjątkowo często. Niewiele osób myśli jednak świadomie o tym, jak ważne podczas dłuższego pobytu w górach jest odpowiednie osłonienie oczu przed odbijającym się od śniegu światłem słonecznym. To błąd, za który można przepłacić sporymi problemami ze wzrokiem. Dlaczego?
Podczas gdy trawa odbija zaledwie 3% światła słonecznego i latem, patrząc w dół jesteśmy w stanie poradzić sobie z rażącym słońcem nawet bez okularów, śnieg odbija nawet 85% światła które w efekcie dociera do oka z każdej możliwej strony. Nie pomoże tu ani kask z daszkiem, ani tradycyjne okulary przeciwsłoneczne – gogle to jedyna opcja gwarantująca pełną widoczność na stoku nawet przy oślepiającym świetle. Ale to nie wszystko. Każdy 1000 metrów n.p.m. oznacza wyższy procent promieniowania UV, szkodliwego dla ludzkiego wzroku. Jeśli dołożymy do niego silniejszy na wzgórzach wiatr (który może silnie podrażnić wrażliwe oczy), zagrożenie wydaje się być realne, a konieczność ochrony przed światłem, promieniowaniem UV, wiatrem i mogącym dostać się do oczu śniegiem podczas upadku zdaje się mieć sens.
Co dzieje się, gdy zapominasz o właściwej ochronie oczu na stoku? Łzawienie i zaczerwienienie oczu, światłowstręt czy silne bóle głowy wywołane podrażnieniem nerwu wzrokowego to tylko część przypadłości, które są w takich sytuacjach niezwykle częste. W gorszych przypadkach można nabawić się nawet oparzenia spojówek, czyli tzw. ślepoty śnieżnej. Wystarczą już 4 godziny bez ochrony oczu, by narazić się na bardzo poważne konsekwencje zdrowotne – nie warto ryzykować ich dla chwili wolności. Gogle narciarskie wcale nie muszą być niewygodne!
Aby móc rozmawiać o dobrych jakościowo goglach i okularach narciarskich czy snowboardowych należy zdać sobie przede wszystkim sprawę z tego, że tanie, kiepskiej jakości okulary, które jedynie wyglądem przypominają te narciarskie się tutaj nie sprawdzą. Aby gogle zapewniały skuteczną ochronę przed słońcem, wiatrem i uszkodzeniami mechanicznymi należy zwrócić uwagę na ich specyficzne parametry, potwierdzone atestami i odpowiednimi normami. Okulary snowboardowe powinny mieć przede wszystkim filtr, minimum UV 400, blokujący promieniowanie ultrafioletowe w zakresach UVA, UVB i UVC. Dla własnego komfortu jazdy niezależnie od warunków pogody warto postawić na okulary fotochromowe z soczewkami polaryzacyjnymi, w przypadku których jasność szkła dopasowuje się do intensywności promieniowania świetlnego, a polar
yzacja gwarantuje lepsze widzenie przy świetle odbijającym się od poziomych powierzchni śniegu.
Komfortowa i stylowa jazda w goglach narciarskich
„Dobrze dopasowane okulary i gogle narciarskie muszą gwarantować nie tylko ochronę oczu, ale i pełną wygodę i swobodę ruchów głowy podczas jazdy. Aby spełniały swoją rolę w stu procentach warto dobrze dopasować je do twarzy – te najlepsze będą wyposażone w miękką gąbkę gwarantującą pewne przyleganie oprawek do twarzy, a jednocześnie brak otarć spowodowanych zbyt ciasno przylegającym do twarzy plastikiem. Warto zwrócić też uwagę na głębokość gogli, szczególnie gdy na co dzień nosisz okulary korekcyjne – nie możesz przecież wybrać się na stok nie widząc dokładnie tego, co znajduje się przed tobą!”
Dobre okulary i gogle narciarskie nie muszą kosztować fortuny, ale warto zainwestować w ich jakość bo to dzięki niej zapewnisz sobie pełne bezpieczeństwo i komfort na stoku. Postaw na profesjonalne sklepy ze sprzętem narciarskim i pamiętaj – dobre gogle to inwestycja na lata, a nie jeden krótki sezon.